GIGASERVER.CZ - Doména .COM

Doména .COM

Doména .COM je generická doména nejvyššího řádu (TLD), patří do skupiny tzv. generických domén (gTLD). Název této domény je odvozen od „world commercial“ (česky: „světová reklama“), naznačující její původní účel jako domény pro komerční organizace, nicméně je velice často používána i nekomerčními subjekty. O správu .COM domény se stará společnost Verising, která má mimojiné ve správě .NET doménu, která má základní pravidla stejné jako doména .COM. Správu generických domén zastřešuje organizace ICANN

Ověření dostupnosti domény

Registrace

259 Kč
(313,39 Kč s DPH)

Prodloužení

269 Kč
(325,49 Kč s DPH)

Transfer

269 Kč
(325,49 Kč s DPH)

Od 1.1.2014 platí dle nového pravidla organizace ICANN pro držitele generických domén povinnost verifikace kontaktního e-mailu. Z toho důvodu je nutné potvrdit email v anglickém jazyce, který je zaslán na email uvedený v objednávce domény. Verifikace pak probíhá prostřednictvím odkazu, který je v e-mailu uveden. Držitel domény je povinen provést verifikaci nejpozději do 15 dnů od data registrace domény. Pokud tak neučiní, je doména suspendována (pozastavena) do doby než bude verifikace provedena. Majitelem může být jakákoli fyzická nebo právnická osoba.

Převod .COM domény

Generické domény je možné převést pod naší správu za standardní prodlužovací poplatek. Během převodu dochází k automatickému prodloužení registrace o další rok. Celý převod může trvat až 7 dní. K provedení převodu je potřebné vyžádat si od současného registrátora domény Auth-Code (autorizační kód) a odblokování domény k převodu. V případě problému se získáním autorizačního kódu můžete postupovat dle návodu na stránkách www.icann.org/resources/pages/auth-2013-05-03-en. V případě, že máte doménu předplacenou na několik let dopředu, tak je důležité vědět že převodem domény o toto přeplacené období nepřicházíte. Výjimkou je situace, kdy došlo k prodloužení domény méně jak 60 dní před zahájením registrace, anebo byla doména prodloužená na maximální období.

Expirace .COM domény

Proces expirace generické domény je následující:

 • V den expirace doména vstoupí do 1. fáze ochranné lhůty (Grace Period), která trvá 30 dnů.
 • Ode dne expirace doména přestává být funkční, nicméně do 30 dnů od expirace je možné ji prodloužit za standardní cenu
 • Po 30 dnech Grace Period vstupuje doména do stavu „Redemption Period“ („Pending Delete Restorable“), který trvá 30-35 dnů, na posledních 5 dnů pak doména vstupuje do stavu Pending Delete a není možné ji prodloužit
 • Doménu, která je ve stavu „Redemption Period“ („Pending Delete Restorable“) již nelze prodloužit za standardní poplatek pro danou koncovku, cena je několikanásobně vyšší.

Více informací o pravidlech registrace generických domén naleznete v článcích „Základní pravidla registrace .COM“.

Zvýhodněná nabídka

Informace o doméně.COM

TLD .COM
Typ gTLD
Minimální perioda registrace 1 rok
Maximální perioda registrace 10 let
Minimální perioda prodloužení 1 rok
Maximální perioda prodloužení 9 let
Podporuje IDN Ano
Podporuje DNSSEC Ne
Podporuje anonymní WHOIS Ano

Co je třeba vědět pro registraci .COM domény

 • Doménové jméno může obsahovat pouze znaky [a-z,0-9,-]
 • Doménové jméno může obsahovat i diakritiku (tzv. IDN domény)
 • Délka domény je 2-63 znaků
 • Doménové jméno nesmí začínat, ani končit znakem „-“
 • Doménové jméno nesmí obsahovat dva znaky „-“ za sebou (neplatí pro ACE řetězec „xn--“ v IDN doménách).
 • Vlastník může být fyzická osoba, společnost nebo organizace.
 • K registraci domény není potřeba žádný speciální proces, na Vaší straně není nutná žádná speciální akce.